Vind billetter til Halloween i Tivoli 2025

Pressefoto. Tivoli.

Den 3. oktober slår forlystelseshaven portene op for årets mest uhyggelige – og samtidig hyggelige – begivenhed, nemlig halloween. I år er sæsonen udvidet med en ekstra uge, så Halloween kan opleves fra den 3. oktober til og med den 2. november. Boder og restauranter står også parat til at tage imod gæster i alle aldre, og de der kan lide gys kan besøge diverse gyserhuse og blive forskrækkede efter alle kunstens regler

Den 25. september 2025

Halloween har været i Tivoli i 20 sæsoner og har vokset sig stort og ca. en halv million gæster lægger deres vej forbi Tivoli i halloweensæsonen. Tivoli er også en have og der vil være 22.100 græskar i alt i haven, men det gælder også om at kigge op, da 225 kvadratmeter tage er blevet beplantede med blomster i efterårsfarver. DM i græskar vil finde sted for 18.gang og i Glassalen opføres musicalen Alice i Eventyrland.

Det har naturligvis krævet mange forberedelser, og Tivoli vil gerne vise resultatet frem af de mange timers arbejde. Tivoli har doneret to præmier, så to heldige læsere kan hver vinde fire entrebilletter og fire turpas.

For at vinde skal du besvare et quizspørgsmål

Hvad venter gæsterne hvis de kigger op?

1)     De kan se tage med blomster i efterårsfarver

2)     Flyvende droner med vampyrdukker

3)     Hekse der går på line mellem hovedindgangen og koncertsalen

 

Konkurrencebetingelser: Vinderne findes ved ordinær lodtrækning. Vinderne får svar på mail, om at de har vundet.  Tivoli får dit fulde navn og adresse, og vinderne skal selv hente deres præmie i Tivoli. Ved at deltage i konkurrencen giver du samtykke til, at Tivoli får dit navn og adresse, hvis du vinder.

Deltag i konkurrencen! Send det rigtige svar og husk at sende dit fulde navn og adresse senest fredag den 3. oktober 2025 kl. 12:00 til redaktør Bente Rødsgaard, e-mail bente@danskhandicapforbund.dk

 

Seneste fokus og perspektiv

 
Forrige
Forrige

Dem der skabte selvstændige liv

Næste
Næste

Fællesskabet og det sociale samvær har fundet nye former