Brændstofpriser rammer os særligt hårdt

Foto: ©PHOTOPQR/LE TELEGRAMME/CLAUDE PRIGENT - MORLAIX (29)

På baggrund af en række henvendelser fra medlemmer, har landsformand Susanne Olsen og udvalgsformand Gitte R.R. Nielsen i dag skrevet til socialminister Monica Rubin og gjort opmærksom på, at de høje brændstofpriser – særligt på diesel rammer mennesker med handicapbil uforholdsmæssigt hårdt

Den 17. september 2026

De meget høje benzin- og dieselpriser lægger netop nu et stort pres på mennesker med handicapbil, som ikke kan benytte alternative transportformer.

Vi modtager i øjeblikket mange henvendelser fra vores medlemmer, som beskriver, at de høje benzin- og dieselpriser begrænser deres mulighed for at være aktive og deltage i begivenheder uden for eget hjem. En stor gruppe lever med meget lave forsørgelsesgrundlag, og prisniveauet på benzin- og diesel er derfor en ekstra stor belastning for den enkeltes økonomi.

"Denne gruppe har ikke nogen anden mulighed end at prioritere i deres i forvejen meget begrænsede rådighedsbeløb eller lægge betydelige begrænsninger på deres transport, hvilket isolerer dem i eget hjem. "
— Landsformand Susanne Olsen

Forbundet har været i dialog med Danske Handicaporganisationer og har nu skrevet til ministeren for at gøre opmærksom på, hvor stort et pres situationen lægger på de enkelte medlemmer.
Sammen med vores samarbejdspartnere vil det være en udfordring, som vil blive italesat i enhver kontakt med det politiske niveau.

Landsformand Susanne Olsen udtaler:

”Denne gruppe har ikke nogen anden mulighed end at prioritere i deres i forvejen meget begrænsede rådighedsbeløb eller lægge betydelige begrænsninger på deres transport, hvilket isolerer dem i eget hjem. Selv de, der har erhvervsarbejde og kan drage fordel af forhøjede kørselsfradrag, har samme problemstilling i deres privatliv.”

Situationen har akut betydning netop nu, men samtidig ser vi, at der i mange kommuner bevilges benzin- og dieselbiler, som skal driftes otte år frem i tiden, mens bevillingen via servicelovens § 114 løber.
Det skaber stor utryghed i forhold til den fremadrettede drift af bilerne, hvor man jo ikke har mulighed for at vælge et alternativ på lige fod med andre bilister.


Seneste fokus og perspektiv

 
Næste
Næste

Husk mennesker med handicap i beredskabet