Ministeren kaldt i samråd om BPA
Foto: Gua Studio
Presset på BPA ordningen fortsætter. Nu har Folketingets socialudvalg kaldt social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen (S) i samråd for at få svar på centrale spørgsmål om det praksisskred, som ser ud til at true ordningens eksistens
Den 14. januar 2026
DHF har stået centralt i arbejdet med at samle et netværk af organisationer, som har særlig interesse i og indgående kendskab til BPA-ordningen. Et af de vigtigste formål er at samle viden om ordningen og sammen lægge pres på, for at opnå en sikring af den ordning, som er helt og aldeles afgørende for mennesker med handicap. Den dokumentation, vi har fremlagt, har nu ført til, at ordningen igen bliver drøftet på Christiansborg.
Landsformand Susanne Olsen udtaler:
”BPA-ordningen udgør for mange af os vores arme og ben. Den er kort sagt forskellen på, om vi kan have et liv – eller må sidde isoleret i eget hjem. Det bekymrer os i den grad, at vi år for år ser en nedgang i antallet af ordninger og at der kun i meget begrænset omfang nyvisiteres til ordningen. Det ligner et praksisskred, som er ved at afvikle ordningen – til trods for, at lovgivningen ikke er ændret. Det har meget alvorlige konsekvenser for mennesker med indgribende handicap. Derfor fortsætter vi naturligvis, sammen med vores partnere, at lægge pres på det poliske system, så vi kan få fremtidssikret ordningen.”
Samrådet finder sted torsdag d.15. januar kl.13.
Via dette link kan du følge samrådet via Folketingets TV

